OBVESTILO O POJAVU OŠPIC IN UKREPANJU OB SUMU NA OŠPICE

Ker smo tudi v Sloveniji v zadnjem letu zaznali posamezne primere ošpic pri otrocih in odraslih vam podajamo nekaj osnovnih informacij o tej bolezni in ukrepanju ob sumu.

Ošpice so zelo nalezljiva otroška bolezen, ki jo povzroča virus ošpic. Bolezen se prenaša s kužnimi kapljicami, ki lahko več ur lebdijo v zraku. Glavne značilnosti so vročina, vnetje očesnih veznic, nahod, kašelj in zlivajoč značilen izpuščaj (rdečkast izpuščaj, ki je dvignjen nad nivojem kože). Okužene osebe so kužne že 4 dni pred pojavom izpuščaja in ostanejo kužne do 4 dni po pojavu izpuščaja. Za okužbo so dovzetni vsi ljudje, ki ošpic niso preboleli ali niso bili popolno cepljeni proti ošpicam.

Če se pri otroku ali odraslemu pojavijo značilni bolezenski znaki, o tem po telefonu (01 8900 400) takoj obvestimo izbranega osebnega ali dežurnega zdravnika in ostanemo doma. Ne vstopamo v zdravstveni dom preko glavnega vhoda ali sedimo v čakalnici, ker tako širimo bolezen. Počakamo v avtomobilu ali zunaj in pokličemo na zgornje številke.

OB SUMU NA OŠPICE VAS BOMO IZOLIRALI V IZOLIRNI SOBI, KI IMA DOSTOP Z ZADNJE STRANI ZDRAVSTVENEGA DOMA (vhod v urgenco).

Več informacij vam je dostopno na spletni strani http://www.nijz.si

Obvestilo na voljo tudi v PDF formatu.

Pripravil Denis Baš, dr. med., spec. pediatrije