Diagnostični laboratorij ZD Litija

Diagnostični laboratorij ZD Litija sprejema paciente zdravstvenega zavarovanja kot tudi samoplačnike. Običajno so izvidi dostavljeni zdravniku še isti dan. Da bi preiskave potekale nemoteno in strokovno, smo vam pripravili tudi nekaj navodil za odvzem krvi, urina in blata.

SPREJEM PACIENTOV

Pacient potrebuje za sprejem v laboratoriju kartico zdravstvenega zavarovanja. Z njo se vpiše in identificira na sprejemnem okencu. Za preiskave, ki jih ne izvajamo v našem laboratoriju, potrebuje pacient ustrezno napotnico zdravnika.

Pacienti zasebnih zdravnikov potrebujejo za vse laboratorijske preiskave napotnico. Napotnice potrebujejo tudi pacienti, ki prihajajo iz drugih zdravstvenih ustanov.

Samoplačniki ne potrebujejo napotnice. V laboratorij pridejo na lastno željo in se na okencu z laboratorijskim delavcem dogovorijo za želene preiskave. Pred odvzemom preiskave plačajo, za kar se jim izda račun.
Ko je pacient vpisan, mora počakati, da ga pokličemo na odvzem.

IZDAJA IZVIDOV

Laboratorijskih izvidov ne izdajamo po telefonu.
Izvid pošljemo zdravniku še isti dan. Pacient lahko dvigne izvid tudi sam. Izvide preiskav, ki jih pošiljamo v druge laboratorije, dobi zdravnik v nekaj dneh po pošti.

NAVODILA ZA ODVZEM KRVI

Za odvzem krvi je priporočljivo, da ste tešči. Nujno morate biti tešči za biokemične preiskave (glukoza, trigliceridi, holesterol, železo…).

Biti tešč pomeni,da ste 12 ur brez hrane in pijače. Vodo lahko uživate le v običajnih količinah.

Če je le mogoče, se dan pred odvzemom izogibajte večjim fizičnim aktivnostim. Pred odvzemom je priporočljivo 15 minut mirovati. Po odvzemu priporočamo, da sterilni tampon močno pritiskate vsaj 5 minut, da zaustavite krvavitev.

NAVODILA ZA ODVZEM URINA

Pomembno je, da je urinski vzorec oddan pravilno. Oddati je potrebno srednji curek urina. Za bakteriološke preiskave urina (sanford) dobite natančnejše navodilo v laboratoriju.

Če urin prinašate od doma, vedno predhodno dvignete ustrezen lonček za odvzem urina v laboratoriju. Urin mora biti do oddaje v laboratoriju hranjen na 2-8˚ C in mora biti prinešen v laboratorij v 2 urah po odvzemu. Vzorec ne sme biti pomešan z blatom.

NAVODILA ZA ODVZEM BLATA

Posodico za odvzem blata dvignete v laboratoriju. Za preiskave v našem laboratoriju potrebujemo za žličko blata. Za preiskave, ki se pošiljajo v tuje laboratorije (koprokultura) potrebujemo posodico z blatom napolnjeno do 1/3. Blato je potrebno prinesti v laboratorij isti dan. Izjemoma je lahko vzorec blata za pregled parazitov od prejšnjega dne, vendar ne sme biti starejši od 24 ur. Blato mora biti hranjeno v hladilniku. Za preiskavo paraziti - direktno (oxyuris) iz perianalnega odbriska potrebujete posebna navodila in embalažo, ki si jih predhodno zagotovite v laboratoriju.

Za preiskave na okultno kri in prebavljivost blato ne sme biti starejše od 6 ur. Blato je do oddaje v laboratoriju potrebno hraniti v hladilniku.

SEZNAM PREISKAV, KI JIH IZVAJAMO V LABORATORIJU ZD LITIJA

24601 S - AST
24681 S - GGT
26391 S,P - CRP
21151 S - Bilirubin (celokupni)
21310 S - Glukoza
21421 S - Holesterol
21424 S - Holesterol HDL
21426 S - Holesterol LDL
21141 S - Kreatinin
21120 S - Sečnina
21411 S - Trigliceridi
21130 S - Urat
21502 S - Kalij
21501 S - Natrij
21550 S - Klor
28350 S - Železo
24441 S - HCG
17692 S - OGTT 75g
ODVZEMI
19141 Odvzem kapilarne krvi
19142 Odvzem krvi iz vene
19144 Odvzem krvi iz vene (predšol. otroci)
19152 Odvzem urina
19105 Odvzem blata
19155 Odvzem urina, bakteriol. preiskave
19180 Odpišiljanje materiala
URIN
22500 U - 10 parametrov presejalni
22540 U - Sediment
25091 U - Bakterije - urikult
24441 U - HCG test za ugotavljanje nosečnosti
HITRI TESTI
22151 B - Sreptokoki A
26391 CRP - QuikRead
22632 F - Okultna kri v blatu spec.test
BLATO
ŠIFRA
27101 F - Paraziti direktno (oxyuris)
27102 F - Paraziti in jajčeca v blatu konc.test
23191 F - Prebavljivost (lipidi, škrob, mišična vlakna)

NAVODILA ZA RAVNANJE PO ODVZEMU KRVI IZ VENE (ŽILE)

Po odvzemu krvi iz vene (žile) so možni določeni zapleti, kot so krvavitev iz vbodne rane na koži, krvavitev iz nabodene žile v tkiva okrog žile (hematom), vnetje okrog vbodnega mesta.

Krvavitev iz vbodne rane na koži se v večini primerov ustavi v nekaj minutah s pritiskom na vbodno mesto. Nekaj dni je vidna sled vbodne rane, drugih posledic pa ne pušča.

Do izliva krvi iz žile v tkiva okrog žile (hematom) lahko pride že ob odvzemu kljub pravilnemu ravnanju pred, med in po odvzemu krvi. Pogosto hematom opazimo šele dan ali dva kasneje (šele takrat se kri počasi zbere in strdi v podkožju, istočasno pa v podkožnih tkivih poteka vnetna reakcija, s katero telo počasi resorbira izlito kri). V podkožju v bližini odvzemnega mesta boste opazili rahlo bolečo zatrdlino in temno modro obarvanje, včasih tudi rahlo pordelost kože. Zatrdlina, ki jo tipate , ni nevarna. Čas trajanja hematoma je odvisen od količine izlite krvi in traja od enega do nekaj tednov. Možnost nastanka hematoma, velikost hematoma in trajanje lahko zmanjšate, če:

• s tamponom, ki vam ga po odvzemu na vbodno rano prilepi laborantka, vsaj nekaj minut (ne sekund!) z nasprotno roko tiščite na mesto vboda;
  • na hematom nekaj dni večkrat na dan položite hladen obkladek (lahko z navadno vodo);
  • hematom lahko nekajkrat na dan rahlo zmasirate s kremo lokohepan, ki jo kupite v lekarni.

Če je bolečina hujša ali če se rdečina širi proti rami oz. pazduhi, se oglasite pri osebnem zdravniku.

Do vnetja na mestu vboda lahko pride, če prilepljeni tampon odstranite, še preden se ranica zaceli in ranico umažete. Tampon pustite na rani vsaj eno uro.
V koži na mestu vboda se bo pojavila boleča rdečina, ki jo pozdravite s čistimi hladnimi obkladki (v lekarni lahko kupite sterilne gaze in fiziološko raztopino za obkladke). V primeru velike rdečine, hujše bolečine ali povišane temperature se oglasite pri osebnem zdravniku.

dr. Juteršek Milojka, spec. spl. med.